top of page

Ultrazvučna dijagnostika

Ultrazvučni pregled predstavlja ne invazivnu,korisnu dijagnostičku proceduru koja služi kao adekvatna dopuna detaljnom kliničkom pregledu ili još nekim specijalnim pregledima (EKG, biohemijsko ispitivanje krvi…). Ultrazvukom se mogu identifikovati strana tela, mokraćni kamenci u bubrezima i mokraćnoj bešici, prisustvo patoloških fluida u stomačnoj ili grudnoj duplji, veličina i razne vrste promena pojedinih organa (npr. zid mokraćne bešike što može ukazati na njeno zapaljenje – cystitis) na osnovu čega se procenjuje moguć uzrok oboljenja. Promene na slezini, jetri, bubrezima itd. nam mogu pomoći u daljim dijagnostičkim koracima.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ultrazvučnim aparatom se 20 dana nakon parenja može utvrditi da li je kuja ostala skotna ili ne. Dalje, trudnoća se može u dvonedeljnim intervalima pratiti čime se stiče uvid u veličinu štenaca i njihova vitalnost (da li su živi ili ne). Najvažnije, jako pouzdana metoda je za pregled materice kod sumnje na piometru koja predstavlja najopasnije oboljenje po ženke. Obično se javlja mesec dana nakon teranja (kada nije došlo do parenja i začetka trudnoće). Ovu bolest karakteriše nakupljanje veće ili manje količine gnoja u materici. Bakterije i njihovi toksini, tada mogu dospeti u cirkulaciju i izazvati septički šok (sepsu) sa uginućem. Bolest se može javiti kod veoma mladih kuja, ali se uglavnom dešava kod starijih kuja i u kuja koje su često bile tretirane “inekcijama protiv teranja”. Kuje sa piometrom  piju velike količine vode.U krvnoj slici značajan podatak su povišeni leukociti.

 

Priprema životinje za ultrazvučni pregled


Pre dolaska kod veterinara na ultrazvučni pregled poželjno je da se životinja pripremi . Ne hrani se minimum 12h (najbolje 24h) jer prisustvo gasova i sadržaja u crevima i želucu ometa vizuelizaciju unutrašnjih organa koje posmatramo. Dozvoljeno je da pije vode koliko želi. Po izlasku iz boksa ili stana životinju odmah staviti u transporter ili vozilo (ne dozvoliti pražnjenje) jer puna mokraćna bešika služi kao koristan "akustični prostor" i olakšava pregled ultrazvukom. Vlasnici moraju prihvatiti činjenicu da ce se životinja pre pregleda u stomačnom delu biti ošišana. Jedino tako se mogu videti strukture koje se posmatraju u stomaku.

USLUGE

- Vakcinacija, čipovanje
- Preventiva, lečenje
- Hirurgija mekih tkiva
- Dermatologija
- Ultrazvuk, rendgen i dr.

RADNO VREME

9:00 h - 14:00 h

Ponedeljak - Subota

 

17:00 AM - 20:00 PM

Ponedeljak - Subota

 

Nedelja - slobodan dan

ADRESA

Nemanje Tomića 22
12000 Požarevac

 

Mail: vivavetamb@gmail.com
Tel:  064/1435727, 0649446558​

bottom of page